Põdra poolt äranäritud ja mahalangenud puu tüvi

Tahvliprogramm II kooliastmele – Orienteeru, avasta ja määra

• Julgustada õpilasi oma grupiga iseseisvalt metsas liikuma
  • Õpime looduskeskkonnas kasutama kompassi ja määrama ilmakaari
  • Tähtsamate puu-, taime- ja loomaliikide õpetamine
  • Tegevuste kaudu õppimine
  • Loomade tegevusjälgede otsimine
  • Koolis õpitavate ainete integratsioon

Sihtrühm: 4.-6. Klass

Ajaline kestus:  2 h

Vahendid: 8 ümbristega tahvelarvutit

1. Sissejuhatus Muraste Looduskooli õuel (20 minutit)
    • Jaotame õpilased 3- kuni 4-liikmelisteks gruppideks kasutades erinevatest puuliikidest valmistatud klotse, mille järgi moodustuvad grupid. Õpilased proovivad ära arvata, millisest puidust nende käes olevad klotsid on tehtud.
    • Enne tahvelarvutite kättejagamist teeme ühe liikumimängu, kus eelnevalt on staadionile paigaldatud puidust tokid ilmakaarte nimedega. Juhendaja nimetab ükshaaval ilmakaari ning õpilased otsivad üles õige ilmakaare toki kiiruse peale.
      1. Iga kahe küsimuse tagant vahetatakse grupi siseselt õpilast, kes kannab tahvelarvutit
      2. Õpilane, kes kannab tahvelarvutit samal ajal joosta ei tohi
      3. Küsimustele vastamise kiirus ei ole oluline – tegemist ei ole võistlusega
    • Tahvelarvutiga metsas liikumine ja küsimusepunktide otsimine kestusega 1 tund ja 20 minutit.
    • Õpilased otsivad ja läbivad iseseisvalt enda valitud järjekorras kuni 15 vaatluskohta ning vastavad neis kohtades avanevatele küsimustele. Programmi kestel läbitakse kuni 3 km pikkune marsruut. Küsimuste vahel on 2-3 loomingulist ülesannet  (nt teha foto etteantud stsenaariumiga).
      • Ilmaarte õppimine-kordamine
      • Õpitakse tundma tähtsamaid taime-, roomajate- ja kahekpaiksete, looma- ja linnuliike kasutades tahvlites  olevaid määrajaid
      • Mis vahe on puul, põõsal, puhmal ja rohttaimedel?
      • Heitlehine vs igihaljas puu/põõsas/puhmas
      • Otsitakse loodusest loomade tegevusjälgi
      • Orienteerumine metsas
      • Positsioneeritakse ennast kaardil ning määratakse mõnede lähedal asuvate suuremate asulate kaugused ning suund