Valge indiaanitelk ehk tipi Muraste looduskoolis

Looduskoolist

Muraste Looduskool asub Suurupi poolsaarel Muraste mõisapargis. Paikkonna loodus pakub huvilisele vaid mõnetunnise jalgsimatka jooksul võimalust külastada kümneid maastikutüüpe ja tutvuda nende asukatega. Ranniku läheduses leidub mitmekesine valik looduslikke kooslusi, mis on erakordselt vaheldusrikkad ja tagavad nõnda ka väga liigirikka taimestiku ja loomastiku. Selline rikkus niivõrd pealinna ligiduses on määratu aare, mis ettevaatlikul ja oskuslikul kasutamisel võimaldab anda loodusteavet ja -haridust paljudele Tallinna ja Harjumaa elanikele – esmajärjekorras aga kindlasti loodusõppe järele janunevatele lasteaedade ja algkoolide õpilastele ning õpetajatele.

Suurupi poolsaarel on palju vanu külasid, mõisaid ja majakaid. Sajandivanuse Peeter Suure Merekindluse varemed ja raudteetammid on peitunud aegade ja looduse varju, kuid sellistena siiani märgatavad. Vanad raudteetammid läbivad soid ja rabasid ning annavad loodushuvilistele võimaluse vaikseid paiku vargsi külastada. Rannikul on hea jälgida lindude rännet; ainulaadne liivakivikaridega rannikumeri pakub võimalusi mere-elustiku tundmaõppimiseks otse rannikul või põlvekõrguses vees.

Muraste mõisapark on looduskaitse all. Läheduses asuvad Muraste Looduskaitseala ja Vääna ning Rannamõisa maastikukaitsealad; loomisel on Suurupi ja Sõrve looduskaitsealad. Ka riigimetsa alasid leidub loodusõppe tarvis piisavalt ning kohalik jahiselts ja külaseltsid, samuti Tabasalu Looduspark on looduskooli koostööpartnerid.

Muraste Looduskool on asutatud 2006. aastal Studio Viridis Loodushariduse ja Eestimaa Looduse Fondi poolt. Valminud on mitmeid õuesõppe programme lasteaia- ja koolilastele. Koostöös SA Tartu Keskkonnahariduse Keskusega toimub uute juhendajate koolitamine Palupõhja ja Muraste looduskoolide juures. Muraste Looduskool on noor ja praegune põhitegevus suunatud uute programmide ettevalmistamisele, juhendajate leidmisele ning õppeolude parandamisele. Laste programmid toimuvad aastaringselt. Muraste Looduskooli tegevusi toetab ka Tabasalu Loodusparki äsja rajatud looduse õpperada, kus õpetajad ka ilma juhendajate abita saavad lastele õuesõppe tunde läbi viia.

Muraste Looduskoolil ei ole veel oma tuba ja õppeklasse – need on tulevikuplaanides. Ka teerajad ja purded vajavad korrastamist ning kavandamisel on õueklass. Praegu toimuvad kõik õppeprogrammid looduskooli juhendajate juhtimisel õues ning sõltuvad ilmastikust.

Muraste Looduskool asub Muraste mõisapargis 15 km kaugusel Tallinnast Klooga maantee ääres (Tallinnast, Õismäe poolt liginedes sõita läbi Tabasalu ja Rannamõisa ning järgmine küla pärast Ilmandut ongi Muraste). Liinibussid ja -taksod toovad Muraste bussipeatusesse, kust tuleb sammuda mõisahäärberi suunas ja sealt edasi pargi tagaserva poole, kokku umbes 150 meetrit jalavaeva. Vaata piirkonna kaarti!

Suurt osa Muraste looduskoolis aset leidvatest programmidest rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.