Noored kuusevõrsed lähivaates

Tahvliprogramm I kooliastmele – Puud pargis ja metsas

• Tähtsamate puu-, taime- ja loomaliikide õpetamine
  • Tegevuste kaudu õppimine
  • Teadmiste süvendamine kultuuriloost ning metsast
  • Aastaaegadest tulenevate muutuste märkamine ja mõtestamine
  • Koolis õpitavate ainete integratsioon

Sihtrühm: 1.-3.klass

Kestus: 2 h

1. Sissejuhatus Muraste looduskooli õuel (20 minutit)
    • Eelseisva programmi tutvustus.
    • Ühiselt arutletakse teemadel: Mis on park ja mis on mets? Mis on puu ja mis on põõsas? Miks on mets ja puud tähtsad?
    • Jaotame õpilased 3- kuni 4-liikmelisteks gruppideks kasutades erinevatest puuliikidest valmistatud klotse, mille järgi moodustuvad grupid. Õpilased proovivad ära arvata, millisest puidust nende käes olevad klotsid on tehtud.
      1. Iga kahe küsimuse tagant vahetatakse grupi siseselt õpilast, kes kannab tahvelarvutit
      2. Õpilane, kes kannab tahvelarvutit, samal ajal joosta ei tohi
      3. Küsimustele vastamise kiirus ei ole oluline – tegemist ei ole võistlusega
  2. Teema käsitlus: Metsaretk kestusega 1 tund ja 20 minutit
    • Kõik koos liigume looduskooli õuelt mõisa juurde ning edasi vastavalt punktide järjekorrale. Vaadeldakse Muraste mõisa ümbruses ning tiigi taguses metsas kasvavaid puid. Küsimuste vahel on 2-3 loomingulist ülesannet (nt teha foto etteantud stsenaariumiga).
    • Retke jooksul tehakse kuni 10 vaatluskohas peatus ning vastatakse neis kohtades avanevatele küsimustele. Programmi kestel läbitakse kuni 1 km pikkune tee.
    • Puuliigid, mida vaadeldakse – kuusk, mänd, tamm, vaher, saar, kask, sarapuu, hobukastan ja hõberemmelgas.
      • Õpitakse tundma tähtsamaid liike puu- ja põõsaliike kasutades tahvlites olevaid määrajaid
      • Mis vahe on puul, põõsal, puhmal ja rohttaimedel?
      • Heitlehine vs igihaljas puu/põõsas/puhmas
      • Otsitakse loodusest loomade tegevusjälgi
      • Orienteerumine metsas
      • Tehakse fotosid